Dojazd do Risan

Poniżej propozycja tras dojazdu.

..

Wybór trasy prowadzącej z Polski do Czarnogory, w zdecydowanej większości przypadków powodowany jest wewnętrznymi przekonaniami i wątpliwościami kierowcy i jego współpodróżujących, co do bezpieczeństwa przejazdu przez takie kraje jak Serbia, Bośnia i Hercegowina,kosztów podróży,czasu dojazduDoświadczenia nasze jak innych podróżujących, pozwala stwierdzić, że każda n/w opcja przejazdu, nie niesie za sobą inne niebezpieczeństwa niż te, które grożą nam wszędzie w drodze,w tym i w Polsce.
Współrzędne GPS naszego domu: 42.514397 N, 18.697207 E

Preferowane trasy dojazdu:

Trasa 1
PRZEZ :Słowację, Węgry i Serbię.
DŁUGOŚĆ: około 1250 km od granicy Państwa Polskiego CZAS PRZEJAZDU: z naszego doświadczenia jadąc non-stop, waha się od 19-25 godzin.

TRASA: Chyżne,Ruzemberok,Banska Bistrica,Dolny Kubin,Zvolen,Sahy,Budapest[kierować się w mieście na Centrum M0 a potem na M5(Szeged),w drodze powrotnej kierować się ma M0 ,a potem na M2,M2A], Szeged, Beograd , Ćaćak, Uźice, Nova Varos, Prijepolje(tu można odbić na Żabliak i przez Niksić dojechać do Risan),ewentualnie dalej Bijelo Polje, Mojkovac, Kolasin, Podgorica, Budva, Kotor, Risan.

ZALETY: Duża ilość stacji LPG/w szczególności w Serbii/

WADY: Duża ilość patroli policji drogowej z radarami w Serbii i Czarnogórze.Na wylocie z Belgradu aż do miejscowości Lazarevac ,ostrożnie. W miejscowości Lijg ograniczenie do 50 i 40km/h. Za miejscowością Cacak aż do końca jeziora. W Czarnogórze od Bijelo Polje, do kilku kilometrów za miejscowością Ribarevina. W okolicach rzeki Moracy kilkanaście kilometrów przed Podgoricą. Na wylocie z Podgoricy na Budve ograniczenie do 50km/h. Na trasie Budva-Kotor w miejscowości Radanovici ograniczenie do 50 i 60 km/h. Odradzamy często wybieraną przez kierowców z Polski na podstawie portali internetowych lub programów do wyznaczania trasy drogę z Belgradu na Valjevo.Droga kiepska i od 2007 roku rozpoczęły się prace modernizacyjne. Prace na przyszłej autostradzie A1 z Belgradu do Baru w Czarnogórze trwają.Na Węgrzech tuż za granicą ze Słowacją, mała miejscowość Nagyorosi gdzie często Policjanci polują z kamerą(ograniczenie do 40-u i 50-u km/h).Korki na granicy z Węgrami(Horgos) (w sezonie kiedy bracia Serbowie
 mieszkający na stałe w krajach Europy zachodniej jadą do kraju na urlop) po kilka godzin!!Można jechać na boczne przejście Tomba(ale też zakorkowane)..

ZALECAMY przerwę w podróży w motelu "KOLE" w Cacaku [www.citymotelkole.co.yu] Motel znajduje się tuż przy trasie przelotowej. Od granicy polskiej przejechaliście około 900 km, zostało Wam 450 km, ale czasowo jesteście w połowie drogi !!!

Trasa 2 i (2A)(2B)
PRZEZ: Czechy,Austrię,Słowenię,Chorwację.
(2A)przez Słowacja,Węgry,Chorwacja,

DŁUGOŚĆ;około 1400 km od granicy Państwa Polskiego.(2A)1300km

CZAS PRZEJAZDU;z naszego doświadczenia jadąc non-stop i łamiąc nico ograniczenia prędkości na autostradach czas przejazdu waha się od 16,5-22 godzin.

TRASA: Cieszyn,Olomouc,Brno,Mikulov,Drasenhofen,Vien,Gratz,Sentilji,Maribor,Ptuj,Zagreb,Karlovac,Zadar,Śibenik,Split,Makarska,Ploce,Neum,Dubrovnik,Debelji Brieg,Hercegnovi,Risan.
 (2A)Chyżne,Sahy,Budapeszt(kierować się na Centrum M0, a z MO na Balaton(Gior)M7,Varażdin,Zagreb,Split,Dubrovnik,Debelji Brijeg,Risan.
 (2B)Katowice,Ostrava,Brno,Bratyslava,Gyor,Varazdin,Zagreb,Split,Dubrovnik,Hercegnovi,Risan

ZALETY: Dobre i szybkie autostrady i drogi,czytelne oznakowanie.

WADY: Długa i monotonna.Czas przejazdu porównywalny z pozostałymi trasami.Droga(trzy viniety) UWAGA; Fotoradary na autostradzie w Austrii w okolicach Gratzu . Korki na granicy Słoweńsko-Chorwackiej.Korki na  bramkach(szczególnie przed Zagrzebiem w drodze powrotnej).Długi czas oczekiwania na wjazd do Czarnogóry od strony Chorwacji(1-2,5 godz.)szczególnie w weekend(zmiana turnusów).
 
 UWAGA!!!.. na samochody policyjne z kamerami na autostradzie w okolicach Zagreb-Karlovac oraz okolice Sibenik-Split.Mandaty bardzo wysokie, sięgające 1000-3000
 (150-400 euro)płatne tylko w Kunach....
 
 Proszę nie zwracać uwagi na niedorzeczne wskazania komputerowych programów GPS(googl maps)itp.które nakazują do skorzystania z przeprawy promowej Ploće-Trpanij. Kontynuujecie podróż wzdłuż wybrzeża przez mały skrawek BiH(Bośnii i Hercegoviny) przejeżdżając przez miasto Neum i ponownie wjeżdżacie do Chorwacji.

ZALECAMY przerwę w podróży w Plitvicke Jezera, połączoną ze zwiedzaniem wodospadów- bo WARTO!!!.Przy autostradzie w Chorwacji brak moteli, trzeba z niej zjechać do mniejszych miejscowości.

Trasa 3
PRZEZ: Słowację,Węgry,Chorwację,Bośnię i Hercegowinę. DŁUGOŚĆ; około 1200 km od granicu Państwa Polskiego.

CZAS PRZEJAZDU;z naszego doświadczenia jadąc non-stop waha się od 18-22 godzin.

TRASA: Chyżne,Ruzemberok,Banska Bistrica,Dolny Kubin,Zvolen,Sahy,Budapest[kierować się na M0 i później na M6,w drodze powrotnej z M0 na M2,M2A] kierunek Pecs,Mohac,Udvar,Knezevo,Osjiek,Slavonski Samac/Bosanski Samac/ Doboj, Zenica,Sarajevo, Stolac,Trebinje,(kierunek Niksic), Risan.
Z Sarajeva możecie Państwo skierować się również na Foće ,a następnie na Hum(Śćepan Polje),Plużine,
 Niksić(kierunek Trebinije),Risan.(nowa droga z Vilusi,brak jej na gps).Na trasie tej musicie być przygotowani na
 bardzo kiepski odcinek około 13 km od Foćy do Hum(Śćepan Polje).Jest i trzecia opcja od Foćy na Gacko,Bilecia,
 ale stanowczo odradzamy.Droga wąska,kręta,objazdy itp.(pomimo że często wskazywana przez gps-y i na mapach na czerwono(naprawdę kiepska i najgorsza opcja!!!)
ZALETY: Główne trasy dobrze oznakowane.Tańsze paliwo i dużo tanich noclegów..
WADY: szczególną uwagę trzeba zwrócić podczas przejazdu w/w skrótami.(Foća) UWAGA!! Radary w Bośni i Hercegowinie na trasie Slavonski Brod -Doboj, na trasie Foća -Trebinje/tuż za Foća ograniczenie do 40km/h. W miejscowości Tyrnovo na trasie Sarajevo -Foća.  
 

ZDECYDOWANIE ZALECAMY!!! Przerwę w podróży, ze zwiedzaniem wcześniej wymienionych Plitvic,ew. Sarajeva(Basarsija)Mostaru(Stari Most)Blagaj(źródła rzeki Buny)Pocitelj(piękna miejscowość oczekująca na wpis na listę Unesco))Kravice wodospad lub w innych miejscowościach celem odpoczynku(noclegu)np.Zenica(Motel ALMY).Jako nocleg polecamy Pensionat Antonio w Slavonskim Brodzie, ale jeśli wybierzecie boczną drogę do trasy przez Osijek, a mianowicie Pecs,Harkany(żródła termalne),Dravaszabolc(Donij Miholac)Nasice(kierunek Pożega)Slavonski Brod,bo trzeba troszku zboczyć..W Sarajevie Hostel Gonzo
 Zobaczycie ,że ta męcząca i długa droga jest całkiem zjadliwa kiedy podzielicie ją na dwie części.....Sprawdzone miejsca noclegowe:
 -Bernarda Guest House w Varazdinske Toplice(Booking)koło miasta Varazdin
 -Apartments Regina-Life Class(Terme)w Sveti Martin Terme(Booking)koło miasta Varazdin
  www.pansion-antonio.hr
  www.hostelgonzo.com  
 

Winiety obowiązują:(OSTRZEGAMY!! że za brak winiety grożą wysokie kary i grzywny
Również zwracamy uwagę
 że winiety w postaci naklejki powinny być przyklejone na szybie, a nie wożone w schowku !!!!!Na Czeskiej trzeba wpisać numer rejestracyjny samochodu.
 W Austrii kara za brak winiety jest mniejsza, niż za jej posiadanie a nie przyklejenie..!!!
 Co do radarów i kamer, to należy dodać że Węgierscy Policjanci ulubili sobie miejscowość
 Nagiyrosy tuż za Sahy a przed Budepesztem,oraz wiadukty na autostradzie gdzie instalują
 kamery...!!!!! W państwach byłej Jugosławii np.Serbii,Bośni-Hercegowinie,obowiązują przepisy, które w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 30km/h,powoduje skierowanie wniosku do Sądu który w trybie przyspieszonym(następny dzień) nakłada na kierowcę kary sięgające minimum 150-200 euro w przypadku tych trzech pierwszych krajów, a 450 euro w przypadku Chorwacji..
 Słowacja od 2015 roku znacznie podniosła wysokość mandatów w szczególności za jazdę  z niedozwoloną prędkością(kilkaset euro).
 

    Słowacja 15 dniowa 10 EURO(krótki odcinek Banska Bystrica-Zvolen można objechać na Kremnicka-Kovacova)
    Czechy 15 dniowa ~9 EURO,
    Austria 15 dniowa ~8 EURO,
    Węgry 4 dniowa ~10 EURO.
     -Słowenia tygodniowa 15 euro, półroczna 35 euro,roczna 55 euro za pojazd do 3,5t.
    -Czarnogóra trasa Trebinje-Hercegnovi(droga płatna 3 euro)na trasie z Bośni.

Autostrady i drogi szybkiego ruchu:

    Chorwacja (Ptuj-Zagreb-Split-Ploce) ~32 EURO(Zagreb-Varażdin)-5euro(Dakovo-Osijek)-5,00euro
    Serbia (Horgoś(Subotica)przez Novi Sad - Belgrad) 2 x 6 EURO
    Słowenia (vinieta)35 euro półroczna lub 15 euro tygodniowa
    NOWOŚĆ !!!! Autostrada przed Sarajevem od strony Zenica około 50km-4 KM(przeliczają na 2,50 euro)
     
    Uwaga !!!

    Od 1.05.2005 na terenie Austrii obowiązuje przepis posiadania na wyposażeniu pojazdu kamizelki odblaskowej, kamizelka musi być dostępna "od ręki"a nie w bagażniku, tak aby w każdej chwili można z niej skorzystać!.
    Na terenie Czech i Słowacji do obowiązkowego wyposażenia pojazdu zalicza się oprócz trójkąta odblaskowego(Chorwacja 2-e sztuki), apteczki, linki holowniczej również kompletu żarówek.
    W ciągu całego roku na ternie Węgier obowiązuje przepis nakazujący jazdę z włączonymi światłami mijania całą dobę,
    Od marca 2006 na terenie Czarnogóry obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które nakazują między innymi poruszanie się przez całą dobę na włączonych światłach mijania. Nowe przepisy nakazują samochodom poruszającym się w kolumnie na zachowanie odstępu min. 50m. Samochody posiadające przyciemniane szyby muszą spełniać warunki międzynarodowej konwencji o ruchu drogowym(dopuszczenie pojazdu z takimi szybami na krajowej stacji kontroli pojazdów po spełnieniu w/w konwencji).
    Na terenie Bośni i Hercegowiny,Czarnogóry obowiązuje przepis posiadania na wyposażeniu pojazdu kamizelki
    odblaskowej....PAMIĘTAJCIE że wszędzie: jeśli posiadacie tablicę rejestracyjną nieunijną to musicie mieć PL-ke.!!!!

Plan sytuacyjny miejscowości Risan z trasą dojazdu do naszego domu.

 

Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1....  Tu może być tekst 1.... 

 

 

 

Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2....  Tu może być tekst 2.... 

 

 

 

 

plan_d.gif

Wyślij nam wiadomość

Kontakt z nami