CZARNOGORA, (CRNA GORA) [MONTENEGRO] 

Niewielkie państwo w Europie południowej. Położone nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Serbią od północy, z Bośnią i Hercegowiną na zachodzie i z Albanią i Kosowem na wschodzie. Do 21 maja 2007 roku wchodziła w skład federacji Serbii i Czarnogóry, kiedy to w wyniku zwycięskiego referendum parlament kraju proklamował niepodległość 3 czerwca 2007 roku.W 1855 r.powstała pierwsza konstytucja Czarnogóry.W 1878 r.Kongres Berliński uznał Czarnogórę jako niepodległe Państwo. W okresie po drugiej wojnie światowej wchodziła w skład S.F.R.J. (Socjalistycznej Federacji Republik Jugosławii). 

Stolica Podgorica (dawniej Titograd). Ludność około 650 tysięcy. Mieszkańcami Czarnogóry są:

 • Czarnogórcy 44%, 
 • Serbowie 32%, 
 • Bośniacy 8%, 
 • Albańczycy 5%, 
 • Chorwaci 1%, 
 • Romowie 0,5%. 
 • i inni. 

Waluta obowiązująca to euro. Czarnogóra była i jest przykładem kraju multietnicznego, gdzie obok siebie żyją różne narody i wyznawcy różnych religii. Nawet gorący okres ostatniej wojny, która przetoczyła się po terenie byłej Jugosławii w latach dziewięćdziesiątych tego nie zmienił, a Czarnogóra stała się naturalną enklawą spokoju i azylu dla wielu uchodźców z terenów Bośni i Kosowa. W okresie nasilenia walk, które toczyły się tuż za granicą, w Czarnogórze przebywało około 100 tysięcy uchodźców. 

W dniu dzisiejszym pozostaje ich około 11 tysięcy. Co to znaczyło dla kraju objętego embargiem i sankcjami i który sam liczył niewiele ponad 600 tysięcy mieszkańców, nie trzeba nikomu tłumaczyć. Skutki tych sankcji są widoczne i bolesne do dziś, pomimo że już od 1997 roku polityka władz Czarnogóry była prozachodnia. Te zaniedbania i brak środków na inwestycje, spowodował że w porównaniu do sąsiedniej Chorwacji infrastruktura w postaci dróg, wodociągów (deficyt wody w okresie letnim) czy gospodarka śmieciami jest jeszcze zaniedbana.Chyba się nie pomylę jak stwierdzę, że położenie geograficzne Czarnogóry tzn.pomiędzy Chorwacją i Albanią tyczy się również mentalności oraz poziomu zorganizowania jej obywateli. W  ostatnich  latach nastąpiło wyraźne przyspieszenie inwestycji prywatnych w turystyce i nieruchomościach, jak również inwestycji państwowych przy pomocy instytucji Unii Europejskiej (fundusz rozwoju) i Stanów Zjednoczonych IRD i USAID.W roku 2007-ym, lider w Europie w wartości inwestycji na głowę jednego mieszkańca.Notowany wzrost PKB na poziomie 8-9%.(dane 2008r)

Pewnie na minus Czarnogóry trzeba  wymienić nonszalancję kierowców podczas prowadzenia pojazdów objawiająca się brakiem poszanowania przepisów i ryzykowną jazdą, która wynika pewnie i li tylko z mentalności południowców. Również wyrzucają śmieci w miejscach gdzie akurat nie powinni tego robić. To powoli, ale również się zmienia na korzyść. Myślę że w Polsce jest też jeszcze dużo do zrobienia w obydwu tych tematach, więc żeby nie zostać oskarżonym o hipokryzję na tym dywagacje zakończę.(Jeśli chcecie naprawdę uczuć adrenalinę wynikającą z chaosu na drodze, to wybierzcie się do Albanii..!!).Pamiętajcie, że w Albanii w przypadku kolizji spowodowanej winą miejscowego kierowcy i tak zmuszeni zostaniecie do zapłaty odszkodowania wg. zasady ;obcy jest zawsze winien.Pamiętam opowieść kierowcy Czarnogórskiego Busa który woził nas po Albanii, że tutaj większość nie posiada lub posiada nielegalne prawo jazdy.Byliśmy świadkami ekwilibrystyk  tutejszych kierowców którzy na rondzie zachowują się jak kto chce łącznie z jazdą pod prąd, co było namacalnych potwierdzeniem tych opowieści...:)

Otwartość, gościnność i jeszcze(!!!) bezinteresowność, zaskoczy każdego człowieka który tu przybędzie .W połączeniu z krajobrazami które roztaczają się tu i ówdzie, myślę że się nie pomylę jak powiem, że rozczarowanych po pobycie w tym pięknym kraju jest niewielu.To kraj dla turystów niewymagających  super porządków i organizacji,ale dla ludzi otwartych na piękno przyrody !!!!!!

-www.naszebalkany.pl to strona na której znajdziecie Państwo wiele interesujących informacji,pięknych zdjęć oraz bezpośrednich relacji z bieżących wypraw na Bałkany.
 
-Artykuł który ukazał się w Rzeczpospolitej pt. Przygoda na Bałkańskich Drogach
 http://archiwum.rp.pl/artykul/866803-Przygoda-na-balkanskich-drogach.html

 

Bezpieczeństwo

Wielu Polaków ocenia stopień bezpieczeństwa pobytu w Czarnogórze przede wszystkim w nawiązaniu do ostatniej wojny, która jak wspomniałem wcześniej oszczędziła w znacznym stopniu te tereny i jej obywateli w sposób bezpośredni tzn. działania wojenne tu nie miały miejsca, a obywatele w zdecydowanej większości nie dali się wciągnąć w bratobójcza wojnę.W obecnej chwili stopień bezpieczeństwa obywateli i turystów jest zadowalający a coroczny wzrost ilości turystów ze wszystkich krajów Świata który przekracza cyfrę jednego miliona rocznie, jest jego najwymowniejszym dowodem. Myślę, że względu na specyfikę Czarnogóry tzn. małe skupiska mieszkańców gdzie wszyscy się znają, do rzadkości należą drobne kradzieże które tak doskwierają obywatelom w innych krajach w tym w Polsce.
Podstawową zasadą którą powinniśmy się kierować jednak wszędzie, jest aby nie czynić okazji złodziejowi...!!!!
Norma jest pozostawienie otwartego samochodu na parkingu lub przy plaży.

Kiimat

Na wybrzeżu Czarnogóry panuje klimat śródziemnomorski, czyli upalne lata i łagodne zimy. Temperatura latem może dochodzić do 40 stopni, średnia letnia temperatura powietrza w lipcu i sierpniu to około 26 stopni. Temperatura morza w tym okresie może dochodzić do 24 stopni, a w niektórych miejscach nawet 30 stopni! Jesień tak rozumiana przez Polaków zaczyna się na dobre później niż w Polsce bo np. wrzesień to jest jeszcze lato, a i październik nie skąpi słońca. W listopadzie można się jeszcze kąpać w morzu.

Uważamy, że klimat w Czarnogórze sprzyja wypoczynkowi i zwiedzaniu również po sezonie w ciągu całego roku.

W górach panuje klimat alpejski gdzie śnieg utrzymuje się do połowy lata a ośrodki narciarskie w Durmitorze i Kolasinie działają pełna para. Temperatury latem średnio około 23 stopnie, zimą spadają nawet do poniżej 20 stopni.

Zima na wybrzeżu jest łagodna, temperatury rzadko spadają poniżej zera i wahają się w dzień od 8-15 stopni.
 Zimą zamiast opadów śniegu mamy tu duże opady deszczu, ze znaną z rekordów miejscowością Crkvice w paśmie gór Orien, gdzie średnia opadów dochodzi do 5000mm/m2....Woda w morzu ma wówczas około 15 stopni..

Język

Językiem urzędowym jest język czarnogórski ale używane są :

 • serbski,
 • albański,
 • chorwacki,
 • bośniacki.

Najczęściej używane języki obce to: angielski, włoski i niemiecki.

Waluta i system bankowy
Obowiązującą walutą jest EURO. System bankowy w Czarnogórze jest dobrze rozwinięty. Banki komercyjne (Montenegrobanka, Jugobanka, Podgoricka Banka, Hipotekarna Banka mają placówki we wszystkich światowych metropoliach, transakcje mogą być przeprowadzane we wszystkich walutach wymienialnych. Hotele, duże sklepy, restauracje, biura podróży zazwyczaj przyjmują karty Diners Club, VISA , MasterCard,Maestro. Godziny pracy w dni powszednie: 7 - 21, w soboty: 8 - 15.

Święta i dni wolne

 • 1 styczeń - Nowy Rok
 • 27 kwiecień - Dzień Konstytucji 
  21 maj-Święto Niepodległości
 • 1 maj - Międzynarodowe Święto Pracy
  12 lipiec Dzień Niepodległości 
 • 13 lipca - Dzień Republiki(Powstania Antyfaszystowskiego)
   ustawowo dzień następujący po Święcie Państwowym również jest dniem wolnym....

Poza tym święta religijne:

 • Wielkanoc
 • Boże Narodzenie i Nowy Rok
   ( dwa tygodnie później przez Prawosławnych)
 • Święta Muzułmanów (Ramazan-post 40 dni Sierpień),Kurban Bajram(Dzień Ofiary-4dni Listopad)

   Jeśli gustujecie w muzyce z terenów byłej Jugosławii,pop,folk,etno to najodpowiednieszym
   miejscem w internecie aby jej posłuchać jest strona :http://www.uzivoradio.com
   Polecamy Radia Czarnogórskie :Delfin,Elmag,Skala,Drugacija Radiostanica.
 

Przewodniki po Czarnogórze

Autor: Szymańska Agnieszka
Tytuł:Czarnogóra (b. Jugosławia). Przewodnik, m.in. Góry Durmitor 
304 strony tekstu, 31 fotografii barwnych, 45 fotografii czarno-białych, 8 rysunków, 26 mapek i planów, barwne mapki przeglądowe Czarnogóry i gór Durmitor

Więcej informacji: www.rewasz.com.pl

Autor: Nadazdin Draginja Niedźwiecki Maciej
Tytuł: Czarnogóra. Fiord na Adriatyku. Przewodnik turystyczny
208 strony formatu B6, oprawa miękka ze skrzydełkami, wkładka barwna - 8 stron. Wewnątrz 10 mapek i planów, 24 rysunki. Na końcu minisłowniczek i minirozmówki polsko-serbskie. 

Więcej informacji: www.bezdroza.com.pl
http://biegampolodzi.pl/newsy/biegiem-przez-czarnogore

 

Ceny podstawowych artykułów:

 • chleb 0,70 EURO,makaron 0,40-0,70euro/500g,mąka 0,50euro/1kg.ryż 1,35euro/1kg,cukier 0,79euro/1kg
 • mleko 0,80euro/1L,masło 1,70euro/250g,margaryna do smarowania 1,30euro/500g,musztarda 1,0 EURO/0,5 kg,majonez 1,27 EURO/0,5 kg
 • ser żółty 5,00-10,00 EURO/kg,feta 4,70 EURO/kg,jogurt naturalny 0,90-1,00 EURO/1L
   Njeguski sir(wiejski)7-18 euro/kg,śmietana20% 0,80euro/400ml,serek do smarowania0,57euro/100g
 • jaja 0,20-0,30 EURO/szt.
 • woda mineralna 0,60 EURO/1 litr,sok 2L 1,00-2,40 euro(droższy importowany)
 • cola 1,50 euro za 2-2,5 L,napoje gazowane0,70-1,00euro/1,5-2L,
 • mięso wieprzowe 4,00-6,00 EURO/kg,cielęcina 10 euro/kg,kiełbasa vakum 4,0 EURO/kg,podsuszana Cajna,Kulen 6-10,00euro/kg,parówki 3,20euro/1kg,
 • kurczak 2,30 EURO/1kg.,(wędlina) z piersi kurczaka 4,50euro/kg
 • piwo 1,60 EURO/2 litry(butelka plastikowa) 
 • piwo 0,80 EURO/0,5 litra(w lokalu lub na plaży w Risan 1,50-2,50 euro w Budvie 2,50-3,00 euro)
 • lody 0,60-1,00 EURO/gałka,miód 5,50 EURO/kg
 • pizza 5,00-8,00 EURO cała duża
 • pizza 1,00 EURO (porcja)
 • naleśniki 1,00 EURO
 • ryby I klasa 10-18,00 EURO/kg (np. Dorada, Brancin, Sarag)
 • ryby II klasa 2,00-6,00 EURO/kg (np. Palamida, Skusa,Cipol)
 • wino 2,60 EURO/1 litr (Vranac młody) 5 euro (Vranac rocznik min. 2 lata) 15-60 euro(Vranac 
   Rezerve lub Premjer) 
 • wódka  12,00-20,00 EURO/1 litr (Rakija Lozova)alkohol wysokoprocentowy bardzo podrożał przez wprowadzenie wysokiej akcyzy !!!, papierosy 1,40 euro paczka
 • owoce, ceny zmienne w zależności od sezonu najtańsze w 15.07-30.09(średnio około 1 euro/kg)
   arbuz(0,20-0,60 euro/kg)najlepszy Ulcinski(podłużny),super pomidory- wszyscy przyjezdni  
   to podkreślają!!!,ziemniaki bardzo dobre białe lub czerwone(0,20-0,70 euro/kg) 
   

Wyślij nam wiadomość

Kontakt z nami