RaftingRisan nocąZukavicaPerast


Wybór trasy prowadzącej z Polski do Czarnogory, w zdecydowanej większości przypadków powodowany jest wewnętrznymi przekonaniami i wątpliwościami kierowcy i jego współpodróżujących, co do bezpieczeństwa przejazdu przez takie kraje jak Serbia, Bośnia i Hercegowina.

Doświadczenia nasze jak innych podróżujących, pozwala stwierdzić, że każda n/w opcja przejazdu, nie niesie za sobą inne niebezpieczeństwa niż te, które grożą nam wszędzie w drodze,w tym i w Polsce.
Współrzędne GPS naszego domu: 42.514397 N, 18.697207 E


Powiększ mapę...

 


Powiększ mapę...

 

Preferowane trasy dojazdu:

Trasa 1
PRZEZ :Słowację, Węgry i Serbię.
DŁUGOŚĆ: około 1250 km od granicy Państwa Polskiego CZAS PRZEJAZDU: z naszego doświadczenia jadąc non-stop, waha się od 19-25 godzin.

TRASA: Chyżne,Ruzemberok,Banska Bistrica,Dolny Kubin,Zvolen,Sahy,Budapest[kierować się w mieście na Centrum M0 a potem na M5(Szeged),w drodze powrotnej kierować się ma M0 ,a potem na M2,M2A], Szeged, Beograd , Ćaćak, Uźice, Nova Varos, Prijepolje(tu można odbić na Żabliak i przez Niksić dojechać do Risan),ewentualnie dalej Bijelo Polje, Mojkovac, Kolasin, Podgorica, Budva, Kotor, Risan.

ZALETY: Duża ilość stacji LPG/w szczególności w Serbii/ 

WADY: Duża ilość patroli policji drogowej z radarami w Serbii i Czarnogórze.Na wylocie z Belgradu aż do miejscowości Lazarevac ,ostrożnie. W miejscowości Lijg ograniczenie do 50 i 40km/h. Za miejscowością Cacak aż do końca jeziora. W Czarnogórze od Bijelo Polje, do kilku kilometrów za miejscowością Ribarevina. W okolicach rzeki Moracy kilkanaście kilometrów przed Podgoricą. Na wylocie z Podgoricy na Budve ograniczenie do 50km/h. Na trasie Budva-Kotor w miejscowości Radanovici ograniczenie do 50 i 60 km/h. Odradzamy często wybieraną przez kierowców z Polski na podstawie portali internetowych lub programów do wyznaczania trasy drogę z Belgradu na Valjevo.Droga kiepska i od 2007 roku rozpoczęły się prace modernizacyjne. Prace na przyszłej autostradzie A1 z Belgradu do Baru w Czarnogórze trwają.Na Węgrzech tuż za granicą ze Słowacją, mała miejscowość Nagyorosi gdzie często Policjanci polują z kamerą(ograniczenie do 40-u i 50-u km/h).Korki na granicy z Węgrami(Horgos) (w sezonie kiedy bracia Serbowie
 mieszkający na stałe w krajach Europy zachodniej jadą do kraju na urlop) po kilka godzin!!Można jechać na boczne przejście Tomba(ale też zakorkowane)..

ZALECAMY przerwę w podróży w motelu "KOLE" w Cacaku [www.citymotelkole.co.yu] Motel znajduje się tuż przy trasie przelotowej. Od granicy polskiej przejechaliście około 900 km, zostało Wam 450 km, ale czasowo jesteście w połowie drogi !!!

Trasa 2 i (2A)(2B)
PRZEZ: Czechy,Austrię,Słowenię,Chorwację.
(2A)przez Słowacja,Węgry,Chorwacja,

DŁUGOŚĆ;około 1400 km od granicy Państwa Polskiego.(2A)1300km

CZAS PRZEJAZDU;z naszego doświadczenia jadąc non-stop i łamiąc nico ograniczenia prędkości na autostradach czas przejazdu waha się od 16,5-22 godzin.

TRASA: Cieszyn,Olomouc,Brno,Mikulov,Drasenhofen,Vien,Gratz,Sentilji,Maribor,Ptuj,Zagreb,Karlovac,Zadar,Śibenik,Split,Makarska,Ploce,Neum,Dubrovnik,Debelji Brieg,Hercegnovi,Risan.
 (2A)Chyżne,Sahy,Budapeszt(kierować się na Centrum M0, a z MO na Balaton(Gior)M7,Varażdin,Zagreb,Split,Dubrovnik,Debelji Brijeg,Risan.
 (2B)Katowice,Ostrava,Brno,Bratyslava,Gyor,Varazdin,Zagreb,Split,Dubrovnik,Hercegnovi,Risan

ZALETY: Dobre i szybkie autostrady i drogi,czytelne oznakowanie.

WADY: Długa i monotonna.Czas przejazdu porównywalny z pozostałymi trasami.Droga(trzy viniety) UWAGA; Fotoradary na autostradzie w Austrii w okolicach Gratzu . Korki na granicy Słoweńsko-Chorwackiej.Korki na  bramkach(szczególnie przed Zagrzebiem w drodze powrotnej).Długi czas oczekiwania na wjazd do Czarnogóry od strony Chorwacji(1-2,5 godz.)szczególnie w weekend(zmiana turnusów). 
 
 UWAGA!!!.. na samochody policyjne z kamerami na autostradzie w okolicach Zagreb-Karlovac oraz okolice Sibenik-Split.Mandaty bardzo wysokie, sięgające 1000-3000
 (150-400 euro)płatne tylko w Kunach....
 
 Proszę nie zwracać uwagi na niedorzeczne wskazania komputerowych programów GPS(googl maps)itp.które nakazują do skorzystania z przeprawy promowej Ploće-Trpanij. Kontynuujecie podróż wzdłuż wybrzeża przez mały skrawek BiH(Bośnii i Hercegoviny) przejeżdżając przez miasto Neum i ponownie wjeżdżacie do Chorwacji.

ZALECAMY przerwę w podróży w Plitvicke Jezera, połączoną ze zwiedzaniem wodospadów- bo WARTO!!!.Przy autostradzie w Chorwacji brak moteli, trzeba z niej zjechać do mniejszych miejscowości.

Trasa 3
PRZEZ: Słowację,Węgry,Chorwację,Bośnię i Hercegowinę. DŁUGOŚĆ; około 1200 km od granicu Państwa Polskiego.

CZAS PRZEJAZDU;z naszego doświadczenia jadąc non-stop waha się od 18-22 godzin.

TRASA: Chyżne,Ruzemberok,Banska Bistrica,Dolny Kubin,Zvolen,Sahy,Budapest[kierować się na M0 i później na M6,w drodze powrotnej z M0 na M2,M2A] kierunek Pecs,Mohac,Udvar,Knezevo,Osjiek,Slavonski Samac/Bosanski Samac/ Doboj, Zenica,Sarajevo, Stolac,Trebinje,(kierunek Niksic), Risan. 
Z Sarajeva możecie Państwo skierować się również na Foće ,a następnie na Hum(Śćepan Polje),Plużine,
 Niksić(kierunek Trebinije),Risan.(nowa droga z Vilusi,brak jej na gps).Na trasie tej musicie być przygotowani na 
 bardzo kiepski odcinek około 13 km od Foćy do Hum(Śćepan Polje).Jest i trzecia opcja od Foćy na Gacko,Bilecia,
 ale stanowczo odradzamy.Droga wąska,kręta,objazdy itp.(pomimo że często wskazywana przez gps-y i na mapach na czerwono(naprawdę kiepska i najgorsza opcja!!!)
ZALETY: Główne trasy dobrze oznakowane.Tańsze paliwo i dużo tanich noclegów..
WADY: szczególną uwagę trzeba zwrócić podczas przejazdu w/w skrótami.(Foća) UWAGA!! Radary w Bośni i Hercegowinie na trasie Slavonski Brod -Doboj, na trasie Foća -Trebinje/tuż za Foća ograniczenie do 40km/h. W miejscowości Tyrnovo na trasie Sarajevo -Foća.  
 

ZDECYDOWANIE ZALECAMY!!! Przerwę w podróży, ze zwiedzaniem wcześniej wymienionych Plitvic,ew. Sarajeva(Basarsija)Mostaru(Stari Most)Blagaj(źródła rzeki Buny)Pocitelj(piękna miejscowość oczekująca na wpis na listę Unesco))Kravice wodospad lub w innych miejscowościach celem odpoczynku(noclegu)np.Zenica(Motel ALMY).Jako nocleg polecamy Pensionat Antonio w Slavonskim Brodzie, ale jeśli wybierzecie boczną drogę do trasy przez Osijek, a mianowicie Pecs,Harkany(żródła termalne),Dravaszabolc(Donij Miholac)Nasice(kierunek Pożega)Slavonski Brod,bo trzeba troszku zboczyć..W Sarajevie Hostel Gonzo
 Zobaczycie ,że ta męcząca i długa droga jest całkiem zjadliwa kiedy podzielicie ją na dwie części.....Sprawdzone miejsca noclegowe:
 -Bernarda Guest House w Varazdinske Toplice(Booking)koło miasta Varazdin
 -Apartments Regina-Life Class(Terme)w Sveti Martin Terme(Booking)koło miasta Varazdin
  www.pansion-antonio.hr
  www.hostelgonzo.com  

Winiety obowiązują:(OSTRZEGAMY!! że za brak winiety grożą wysokie kary i grzywny
Również zwracamy uwagę
 że winiety w postaci naklejki powinny być przyklejone na szybie, a nie wożone w schowku !!!!!Na Czeskiej trzeba wpisać numer rejestracyjny samochodu.
 W Austrii kara za brak winiety jest mniejsza, niż za jej posiadanie a nie przyklejenie..!!!
 Co do radarów i kamer, to należy dodać że Węgierscy Policjanci ulubili sobie miejscowość
 Nagiyrosy tuż za Sahy a przed Budepesztem,oraz wiadukty na autostradzie gdzie instalują
 kamery...!!!!! W państwach byłej Jugosławii np.Serbii,Bośni-Hercegowinie,obowiązują przepisy, które w przypadku przekroczenia dozwolonej prędkości o ponad 30km/h,powoduje skierowanie wniosku do Sądu który w trybie przyspieszonym(następny dzień) nakłada na kierowcę kary sięgające minimum 150-200 euro w przypadku tych trzech pierwszych krajów, a 450 euro w przypadku Chorwacji..
 Słowacja od 2015 roku znacznie podniosła wysokość mandatów w szczególności za jazdę  z niedozwoloną prędkością(kilkaset euro).

 • Słowacja 15 dniowa 10 EURO(krótki odcinek Banska Bystrica-Zvolen można objechać na Kremnicka-Kovacova)
 • Czechy 15 dniowa ~9 EURO,
 • Austria 15 dniowa ~8 EURO,
 • Węgry 4 dniowa ~10 EURO.
   -Słowenia tygodniowa 15 euro, półroczna 35 euro,roczna 55 euro za pojazd do 3,5t.
  -Czarnogóra trasa Trebinje-Hercegnovi(droga płatna 3 euro)na trasie z Bośni.

Autostrady i drogi szybkiego ruchu:

 • Chorwacja (Ptuj-Zagreb-Split-Ploce) ~32 EURO(Zagreb-Varażdin)-5euro(Dakovo-Osijek)-5,00euro
 • Serbia (Horgoś(Subotica)przez Novi Sad - Belgrad) 2 x 6 EURO
 • Słowenia (vinieta)35 euro półroczna lub 15 euro tygodniowa
  NOWOŚĆ !!!! Autostrada przed Sarajevem od strony Zenica około 50km-4 KM(przeliczają na 2,50 euro)
   
  Uwaga !!!
 • Od 1.05.2005 na terenie Austrii obowiązuje przepis posiadania na wyposażeniu pojazdu kamizelki odblaskowej, kamizelka musi być dostępna "od ręki"a nie w bagażniku, tak aby w każdej chwili można z niej skorzystać!.
 • Na terenie Czech i Słowacji do obowiązkowego wyposażenia pojazdu zalicza się oprócz trójkąta odblaskowego(Chorwacja 2-e sztuki), apteczki, linki holowniczej również kompletu żarówek.
 • W ciągu całego roku na ternie Węgier obowiązuje przepis nakazujący jazdę z włączonymi światłami mijania całą dobę,
 • Od marca 2006 na terenie Czarnogóry obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, które nakazują między innymi poruszanie się przez całą dobę na włączonych światłach mijania. Nowe przepisy nakazują samochodom poruszającym się w kolumnie na zachowanie odstępu min. 50m. Samochody posiadające przyciemniane szyby muszą spełniać warunki międzynarodowej konwencji o ruchu drogowym(dopuszczenie pojazdu z takimi szybami na krajowej stacji kontroli pojazdów po spełnieniu w/w konwencji).
 • Na terenie Bośni i Hercegowiny,Czarnogóry obowiązuje przepis posiadania na wyposażeniu pojazdu kamizelki
  odblaskowej....PAMIĘTAJCIE że wszędzie: jeśli posiadacie tablicę rejestracyjną nieunijną to musicie mieć PL-ke.!!!! 

Plan sytuacyjny miejscowości Risan z zaznaczonym naszym domem..


[powiększenie]